ПсихологіяВи знаєте, що наш мозок розділений на дві півкулі. Ці дві частини не тільки розділені автоматично, а ще й виконують різні функції. В наукових колах спосіб впливу різних півкуль на нас називають лівопівкульна та правопівкульна модальність. Спробуємо розібратися простою мовою, що ж це таке.
Уявіть, ви поспішаєте, а дитина повільно збирається, відволікається. Що ви говорите їй в такому випадку? Варіантів багато, наприкад: "Ти знову капаєшся?", "Через тебе ми запізнюємось!", "Чому ти мене не чуєш?", "Ти можеш збиратися швидче?". Або що ви зазвичай говорите людині, коли незадоволені її поведінкою або вчинком? «Ти знову запізнилася», «Ти не зробив, те про що я тебе попросила», «Ти постійно чиниш по-своєму», а також багато інших фраз, зміст яких залежить від конкретної ситуації.
Що об'єднує всі ці висловлювання? Всі вони починаються зі звинувачення на адресу іншої людини. У психології такі фрази називаються Ви-повідомленнями або Ти-повідомленнями. Такі повідомлення зазвичай ставлять людину в оборонну позицію, у неї підсвідомо виникає відчуття, що на неї нападають. Саме тому в більшості випадків у відповідь на подібну фразу людина починає захищатися, а кращим способом захисту, як відомо, є напад. У підсумку така «бесіда» загрожує перерости в конфлікт.
Уникнути конфліктів і в той же час зробити так, щоб партнер вас почув, допоможе використання Я-повідомлень.
Виявляється, що аж ніяк не математичний склад розуму допоможе дитині краще вивчити математику. Неабияку роль у вивченні точних наук відіграє самооцінка дитини.
Як часто в батьків виникають питання про виховання? Щодня? Ні, напевно ще частіше.
І багато мам і татусів опиняються сам на сам зі своїми проблемами. Справді, що робити, якщо малюк регулярно влаштовує істерики? Або гризе нігті? Або боїться темряви?
|