Час починати вивчати англійську!?

Це питання турбує не лише дорослих, які знаходяться в пошуку роботи, не лише студентів ін`язу, які згадали, що на носі іспити. Це досить актуальне питання, яке нині турбує багатьох матусь. Чому?! Тому що ми живемо в час, коли англійська мова – це не освіта, це не плюсик в карму і, навіть, не плюсик до вашої самооцінки. Сьогодні англійська мова – це необхідність. Для порівняння, якщо 20 років тому ти знав англійську, тобі казали: “Вау”, то сьогодні навіть ніхто й не спитає, бо якщо ти претендуєш на гарну посаду і гідну платню, знання англійської – це само собою. Тож, якщо ми хочемо, щоб наші дітлахи були успішними – вивчати мову потрібно починати якомога раніше.
Вперше я про це задумалась, коли працювала в університеті і побачила маленьку трирічну дочку однієї з викладачок, яка закричала: “мам, дивись це ж butterfly”. Я подумала собі, яка розумничка маленька, вона ледве навчилась говорити рідною мовою, а вже щось там говорить іноземною. Потім я читала багато книжок, працювала з дітками, пробувала усілякі “штуки”, експерементувала, а оскільки працювала я не лише з англійською мовою, а й з арабською, то зробила висновок, що не важливо яка мова, не важливо чи то якісь круті розрекламовані курси, чи репетитор, чи школа, головне – це почати вивчати мову якомога раніше, а друге – робити це з любов’ю і креативністю, не боятись експерементувати.
Коли в мене народився син, я почала вводити елементи англійської як тільки помітила його спроби говорити. Ви можете мені сказати: “ага, ну звичайно, Вам легко говорити, Ви ж вчитель за освітою”, і я Вам відповім, що це не має значення хто ти за освітою, головне – це бажання. Для того, щоб вводити дитині іншомовні елементи, зовсім не обов’язково бути гуру з англійської мови, адже на початку треба вводити окремі слова. Просто прогулюючись на вулиці, показувати дитині предмети і казати: це автобус-bus, а це машина – car, жовтий – yellow, червоний – red і таке інше. І повірте моєму власному досвіду, діти запам’ятовують це набагато швидше, ніж ви собі, навіть, уявити можете. Таким чином, ви поступово забеспечуєте своєму малюку мінімальний іншомовний вокабуляр, в нього в голові поступово складається така собі мапа, яка зробить йому гарну базу для подальшого більш серйозного і дорослого вивчення мови.
Такий самий прийом можна використовувати при читанні книжок. Іноді можна раз на день просто протягом 15 хвилин переходити виключно на англійську мову. Тобто не використовувати рідну мову взагалі. Відкриваємо книжку, або на прогулянці, показуємо на предмети і просто називаємо їх англійською мовою: ball, girl, boy, door, flower, bird і таке інше. Якщо бачите, що дитина найпростішу лексику засвоїла, можна розширювати до словосполучення: small bird, blue sky, yellow flower, green ball тощо. Таким чином дитина повторює вже вивчені іменники і паралельно не лише вивчає кольори, а й запам’ятовує правильний порядок слів, навіть, не замислюючись над цим. Так само можна вивчати і цифри. Можна англійською рахувати пальчики, сходинки, квіти, птахів. Звичайно спершу до 3, потім до 5 і так далі, повірте, ви самі зорієнтуєтесь по ходу навчання, ви надихатиметесь своїм малям, головне все робити в формі гри: “ой, дивись, які гарні flowers, давай понюхаємо як вони пахнуть, мммм, ой, дивись, які кольори: yellow flower, blue flower, green flower, one, two, three…” і ні в якому разі :”ану сядь, будемо рахувати англійською”. І звичайно ж, хваліть малюка, плескайте в долоні, просіть повторити ще раз, дитина віддячить вам своїми успіхами. Нехай щастить!
Автор: Сом Наталія Олександрівна (сторінка у Facebook), вчитель першої категорії, спеціалізована школа №246 з поглибленим вивченням англійської мови, викладач кафедри Близького Сходу Київського національного лінгвістичного університету.